Istoric Program Galerie Sf.Moaste Evenimente Tamaie Invataturi Inregistrari Cantari Linkuri Contact Blog
 
 
 

 

 

 

 



Maica Domnului
Prodromita

Asculta

Programul sfintelor slujbe

LUNI - SÂMBATA

Dimineata Seara
07:30 – 10:30 17:00 -18:30
Acatistul zilei Ceasul IX
Utrenia Vecernia
Sfânta Liturghie Pavecernita
Parastas    
Vinerea, de la ora 10:00, – Taina Sfântul Maslu.

DUMINICA si în SARBATORI

Seara (în ajun): la ora 17:00, Vecernia mare cu Litia
Dimineata:
la ora 8:00 - Utrenia
la ora 9:30 - Sfânta Liturghie

Duminica seara, ora 17:00 - Ceasul IX, Vecernia, Paraclisul Preasfintei
Nascatoare de Dumnezeu si Cateheza.

Poarta schitului se deschide dimineata la h 7,30 si se inchide seara la h 19,30.

PROGRAM DE SPOVEDANIE

Protos. Ghelasie – Luni, h: 10:30-12:00 şi 18:30-19:30
                           Vineri şi Sâmbătă, h: 18:30-19:30

 



 

Programul sfintelor slujbe
în saptamâna I din Postul Mare:

LUNI – MARTI
07:30 – 10:00 Acatist, Utrenia, Ceasurile (III, VI, IX), Obednita, Vecernia,Litia Pentru cei adormiţi;
17:00 – 19:30 Pavecernita Mare, Canonul Sfântului Andrei Criteanu.
MIERCURI – JOI
07:30 – 11:00 Acatist,Utrenia, Liturghia Darurilor mai înainte sfintite,        Litia pentru cei adormiţi;
17:00 – 19:30 Pavecernita Mare, Canonul Sfântului Andrei Criteanu
VINERI
07:30 – 11:00 Acatist, Utenia, Ceasurile (III, VI, IX),  Taina Sfântului Maslu, Litia pentru cei răposați.
17:00 – 19:30 Liturghia darurilor mai înainte sfințite
SÂMBATA
07:30 – 10:30 Acatist, Utrenia, Sfânta Liturghie, Parastas
17:00 – 18:30 Ceasul IX, Vecernia Mare cu Litie
DUMINICA ORTODOXIEI
08:00 – 12:30 Utrenia, Sfânta Liturghie a Marelui Vasile
12:30 Procesiunea cu icoane spre parcul Gradina Icoanei;
17:00– 19:00 Paraclisul Maicii Domnului, Cateheză;

Programul sfintelor slujbe în saptamâna II, III si IVdin Postul Mare:

LUNI , MARTI , JOI
07:30 – 10:30 Acatist, Utrenia, Liturghia Darurilor mai inainte sfintite, Litia mica pentru cei raposati
17:00 – 18:00 Pavecernita Mare


MIERCURI
07:30 – 10:30 Acatist, Utrenia,Ceasurile (I, III, VI, IX), Obednita, Litia mica pt cei raposati
17:00 – 19:00 Liturghia Darurilor mai înainte sfintite


VINERI
07:30 – 11:30 Acatist, Utrenia, Ceasurile (I, III, VI, IX), Obednita, Taina Sfântului Maslu, Litia mica pentru cei raposati
17:00 – 19:00 Liturghia Darurilor mai înainte sfintite


SÂMBATA
07:30 – 10:30 Acatist, Utrenia, Sfânta Liturghie, Parastas
17:00 – 18:30 Ceasul IX, Vecernia Mare cu Litia
DUMINICA
08:00 – 12:00 Utrenia, Sfânta Liturghie a Marelui Vasile
17:00– 19:00 Paraclisul Maicii Domnului, Cateheza


Programul sfintelor slujbe
în perioada Sarbatorilor de iarna

Marti 24 dec. 2013 - Ajunul Craciunului
08:00 – 10:00 Ceasurile Imparatesti, Obetnita.
17:00 – 19:30 Vecernia Nasterii Domnului unita cu Liturghia Sf Vasile cel Mare
Miercuri 25 dec. 2013 -Nasterea Domnului
08:00 – 12:00 Utrenia, Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur
17:00 – 18:30 Vecernia mare cu Litia
Marti 31 dec. 2013  Ajunul Anului Nou - Revelion in rugaciune
07:30 – 10:00 Acatist, Utrenia, Sf. Liturghie
17:00 – 18:30 Vecernia mare cu Litia
23:30 – 01:00 Revelion in rugaciune: Sfintirea apei, Te-Deum.
Miercuri 01 ian.2013 - Anul Nou, Sf. Vasile cel Mare
08:00 – 12:00 Utrenia, Liturghia Sf Vasile cel Mare, Dezlegari.
17:00 – 18:30 Vecernia mare și Litia.
Duminica 05 ianuarie 2014 - Ajunul Bobotezei ( zi de post)
08:00 – 12:00 Utrenia, Sf Liturghie, Sfintirea mare a apei.
17:00– 18:30 Pavecernita mare cu Litia Bobotezei
Luni 06 ianuarie 2013 - Boboteaza
08:00 – 12:00 Utrenia, Sf Liturghie a Marelui Vasile, Sfintirea mare a apei
17:00– 18:30 Vecernia mare cu Litia
Zile din cursul saptamanii
07:30 – 10:00 Acatist, Utrenia, Sf Liturghie
17:00– 18:30 Vecernia, Pavecernita mica.

Programul sfintelor slujbe în săptămâna brânzei

Luni si joi
07:30 – 10:00 Acatist, Utrenia,Ceasurile, Sfanta Liturghie, Parastas
17:00 – 19:30 Ceasul IX, Vecernia, Pavecernita mica
Marti
07:30 – 12:00 Acatist, Utrenia, Sfanta Liturghie, Parastas
17:00 – 19:30 Ceasul IX, Vecernia, Pavecernita mare.
 
Miercuri si Vineri ( zile aliturgice )
07:30 – 10:00 Acatist, Utrenia,Ceasurile ( III, VI ), Obednita, Vecernia
17:00 – 18:00 Pavecernita mica
Sambata
07:30 – 10:30 Acatist, Utrenia, Sfanta Liturghie, Parastas
17:00 – 18:30 Ceasul IX, Vecernia mare cu Litie
Duminica - lasatul secului pt Postul Mare
08:00 – 12:00 Utrenie, Sf. Liturghie a sf. Ioan Gura de Aur
17:00– 19:00 Vecernia cu Randuiala Iertarii pt. inceputul Postului Mare


Programul sfintelor slujbe în săptămâna patimilor

Luni si marti
08:00 – 11:30 Ceasurile (III, VI, IX) cu citirea Stâlpilor Evangheliei, Obedniţa, Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite.
17:00 – 20:00 Denie
Miercuri
08:00 – 10:30 Ceasurile (III, VI, IX) cu citirea Stâlpilor Evangheliei, Obedniţa, Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite,
17:00 – 20:00 Denie
Joi
07:30 – 11:30 Ceasurile (III, VI, IX), Obedniţa, Liturghia Sf Vasile cel Mare unita cu Vecernia
17:00 – 21:00 Denia celor 12 evanghelii
Vineri
07:30 – 11:30 Ceasurile Împărăteşti, Vecernia scoaterii Sf. Epitaf
17:00 – 21:00 Denia Prohodului Domnului
Sambata
07:30 – 11:30 Acatist, Ceasurile (III, VI, IX), Liturghia Sf. Vasile cel Mare
23:45– 04:30 Slujba Sfintei Învieri.
DUMINICA PAŞTILOR 
12:00 - 13:30

Slujba vecerniei – „A doua Înviere”. 

 

* In Sfanta si Marea Sambata poarta Schitului se va inchide dupa slujba de dimineata, la orele 12.00, si se va redeschide la orele 23.40 pentru slujba Invierii.

Programul sfintelor slujbe în săptămâna Luminata *

( * IN CURS DE ACTUALIZARE)

Luni si marti
08:00 – 12:00 Ceasurile Paştilor, Utrenia, Sfânta Liturghie;
17:00 – 18:00 Rânduiala Ceasurilor Paştilor, Vecernia
Miercuri
08:00 – 10:00 Ceasurile Paştilor, Utrenia, Sfânta Liturghie
17:00 – 18:00 Rânduiala Ceasurilor Paştilor, Vecernia. 
Joi - sărbătoarea Sf.Mare Mc. Gheorghe
08:00 – 12:00 Ceasurile Paştilor, Utrenia, Sfânta Liturghie;
17:00 – 18:00 Rânduiala Ceasurilor Paştilor, Vecernia. 
Vineri - Izvorul Tămăduirii
08:00 – 12:00 Ceasurile Paştilor, Utrenia, Sfânta Liturghie, Sfinţirea Apei
17:00 – 18:00 Rânduiala Ceasurilor Paştilor, Vecernia.
Sambata
08:00 – 10:00 Ceasurile Paştilor, Utrenia, Sfânta Liturghie
17:00– 18:00 Rânduiala Ceasurilor Paştilor, Vecernia.
DUMINICA 
08:00 - 12:00 Utrenia, Sfânta Liturghie;
17:00– 18:00 Paraclisul Maicii Domnului.

 

Evenimente

• Pelerinaj in Tara Sfanta
• DARUIND VETI DOBANDI!
• SA-I INVATAM COLINDE PE COPII!

Calendar

• Sf. Mucenic Mamant
• Sf. Ioan Postitorul, patriahul Constantinopolului
• Sf. Diomid, Iulian, Filip, Evtihian, Isihie, Leonid, Eutihie, Filadelf, Melanip, Partagapi
• Sf. Drepti preoti Eleazar si Fineas
• Sf. Mucenici Aitala si Amun
• Sf. 6628 de Mucenici din Nicomidia

 
 
 
Istoric Program Galerie Evenimente Invataturi Inregistrari Cantari Linkuri Contact Blog
                 
        @ Schitul Darvari 2008